CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 7
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
20.12.2007 | 14:39 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Česká pošta opět prokazuje svojí neschopnost...

V tomhle čase není radno vůbec vycházet z domu, alespoň tedy co se týče Prahy. Přijde mi, že každý rok lidi před Vánocemi šílí víc a víc a tráví nekonečné hodiny v nákupních centrech sháněním převážně zbytečných dárků. Z poklidné vánoční atmosféry tak mnoho nezbývá, ono komerční šílenství v posledních letech zcela dominuje. Já jsem letos řešil většinu dárků přes internet, takže jsem prakticky nemusel vytáhnout paty z domu. Někteří prodejci ale nenabízejí tak dokonalé služby v oblasti dopravy a tak si musíte nechat poslat vaší zásilku Českou poštou. Což není úplně ideální řešení.

Nevím jestli to je celopražský problém, ale alespoň na té mojí poště je nehorázný bordel. Rozesílání balíků v podání monopolní České pošty je naprosto neuvěřitelné. Po objednání jednoho z dárků mi emailem přišla zpráva o expedici zboží, které by mělo být druhý den doručeno (obchodní balík). Čekal jsem týden, pak ještě jeden a nakonec mi přišla Opakovaná výzva k vyzvednutí balíku, která mi navíc dávala asi 2 dny času namísto standardních přibližně dvou týdnů. Původní oznámení o balíku nepřišlo vůbec, stejně jako se nikdo neobtěžoval mě kontaktovat. To je celkem častý problém - přestože máte možnost převzít balík doma okamžitě, Česká pošta se očividně s rozvozem vůbec nepáře a zásilku rovnou odvezou na obvodní poštu, kam si musíte dojít.

Dojít a vystát frontu. Já jsem byl situaci dvakrát obhlídnout a pokaždé tam byla taková fronta, že jsem si radši počkal na jindy. Díky onomu dvoudennímu limitu mi ale dneska nic jiného nezbylo a napotřetí jsem si prostě musel počkat. Výsledný čas strávený ve frontě linoucí se až za vchodové dveře pošty jsem si schválně změřil: vyšlo to na těžko uvěřitelných 57 minut. Když se jeden ze dvou zaměstnanců na výdeji balíků rozhodnul zavřít svojí přepážku, lidi normálně začali křičet nadávat a celá atmosféra byla docela napjatá. Jakoby pošta netušila, že před Vánocemi bude klasicky mnohem více zásilek. Najmutí pár brigádníků by celý proces mnohonásobně zrychlilo, protože takhle vždycky onen zaměstnanec 5 minut hledal ten správný balík v obrovské hromadě zásilek a 10 vteřin vyřizoval nutné formuláře. Hlavně že umí protestovat a stávkovat...

Mimochodem nedávno jsem řešil nějakou korespondenci do USA a zjistil jsem, že dopis z Ameriky vyjde levnějc než dopis z ČR do USA. Poněkud zvláštní, vezmeme-li v úvahu kupní silu obou zemí a kvalitu poskytovaných služeb. Navíc Česká pošta od nového roku bude ještě zdražovat...

14.12.2007 | 13:57 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Semestrální práce - Magnetické diskové jednotky SCSI

S blížícím se koncem semestru pomalu finišují všechny předměty a probíhají závěrečné testy. V rámci předmětu Technologická infrastruktura informačních systému měl každý student vypracovat semestrální práce, která je jedním ze stěžejních složek finální známky - ta bude dále založena na ústní zkoušce, respektive písemném testu ve zkouškovém období. Témat bylo asi 30, od velice pohodových (WiFi, ADSL) až po ty méně sympatické (Metody hodnocení počítačů SPEC, M-commerce). Jelikož profesor vyučující tento předmět jaksi zazmatkoval a termín pro zapsání témat o 1 den změnil bez předchozí oznámení studentům, zbylo na mě již pouze několik horších problematik. Jako relativně akceptovatelnou jsem si vybral SCSI disky.

Původní domněnka, že i na českém internetu najdu dostatečné množství použitelných materiálů se velice rychle ukázala jako mylná a tak jsem pracoval víceméně jenom s anglickými weby a většinu textu překládal. Jelikož nám bylo dopředu vzkázáno, že práce budou hodnoceny opravdu přísně (navíc přesně definováno písmo, tabulky, metodiky výpočtů atd), vypracovával jsem celý dokument poměrně pečlivě a přidal několik stran textu a benchmarků nad rámec zadání. To se nakonec po několika dnech práce vyplatilo, jelikož jsem před pár okamžiky ve výsledcích našel známku jedna s komentářem "vše OK, čistá jednička" (což považuji za slušný úspěch, vzhledem k tomu že třetina prací údajně vůbec neprošla). Jestli někdo máte o tento dokument zájem, je k dispozici. Teď už by mělo stačit připravit se na závěrečný test a další předmět bude za mnou...
11.12.2007 | 15:58 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Odborné přednášky na VŠE: Ivo Němeček, CISCO

Další přednáškou, která nedávno proběhla na VŠE v rámci informatických předmětů byla prezentace Ing. Ivo Němečka ze společnosti Cisco. Jestli jsem si zhruba před dvěma týdny stěžoval, že první přednáška od zástupce šéfredaktora CHIPu byla příliš povrchní a obecná, tady to bylo přesně na opak. Po krátkém úvodu nás přednášející zaplavil desítkami, ba možná stovkami naprosto neznámých zkratek, ve kterých se stíhal orientovat pouze málokdo. Celkové dojmy tak byly opět dost špatné a přednáška Seznamu zůstává zatím v kvalitativním ohledu stále na vrchu.

Velký podíl na nepřehlednosti a složitosti měla powerpointová prezentace v angličtině a k tomu výklad v češtině, který se navíc v některých momentech tak trochu neshodoval s tím co bylo promítáno. Přednáška byla zaměřená na bezpečnostní rizika sítí, možné druhy útoku a obranu proti nim. Zatímco útoky typu DDoS a Man in the Middle si asi dovede představit každý, kdo se trochu víc zabývá sítěmi, některé další uvedené metody jsem slyšel zcela poprvé.

Druhá půlka prezentace se nebezpečně přiblížila ochodnímu sezení s propagací produktů Cisca, které logicky mělo řešení na všechny uvedené problémy. Pod oním návalem neznámých termínů a příliš odborném výkladu ale jenom málokdo dokázal po hodině udržet pozornost a celá prezentace tak subjektivně velký úspěch neslavila. Zajímavá byla nabídka stáží, praxe a školení ve společnosti Cisco, stejně jako známá Cisco Academy - takovéto položky se do životopisu určitě hodí, na hledání nějakého zaměstnání mám ale pořád chvíli čas...

05.12.2007 | 20:08 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Odborné přednášky na VŠE: Štěpán Škrob, Seznam.cz

Cyklus podizmních přednášek různých zvaných odborníků v rámci informatických předmětů na VŠE dnes pokračoval prezentací Štěpána Škroba z vyhledávače Seznam na téma Fulltextové vyhledávání (firemní blog). Seznam pořádá celou řadu přednášek, které se ale odehrávaly pouze na techničtějších školách jako ČVUT, Masarykova univerzita v Brně a Západočeská univerzita v Plzně. Na "ekonomce" se tak jednalo o premiéru, která byla snahou několika vyučujících oboru Zpracování znalostí a informací. Vše dopadlo parádně a doufám, že se přednášky rozšíří i o další témata, která Seznam nabízí.

Asi 80 minutová prezentace ve stylových Seznamáckých barvách byla prezentována na velice srozumitelné úrovni, zároveň ale nebyla nouze o zajímavé podrobnosti. Přestože pan Škrob rozhodně není kdovíjaký řečník a mnohem více vystupuje jako programátor, nedošlo k nějakým větším problémům - před nezvykle plnou posluchárnou by se asi nervozitou párkrát zakuckal každý. Přednáška samotná byla rozdělená na 4 kapitoly, přičemž průběžně při výkladu bylo možno klást dotazy, na které se vám okamžitě dostalo odpovědi. Po prvním ostychu to byl doslova příval otázek hlavně od několika jedinců (včetně mě), kteří očividně fušují do SEO/SEM a chtěli vymámit nějaké zajímavé informace. Vyzrazení algortimu S-ranku jsme ale neukecali, to si očividně v Seznamu dobře hlídají jako velké tajemství. :)

Osnova byla zhruba následující: architektura vyhledávání, princip vyhledávání, určení relevance, lemmatizace (určení základního tvaru slova a jeho derivátů), hodnocení stránek, indexování dokumentů a nakonec několik zajímavých údajů z provozu. Tady mě prezentace hodně překvapila: věděli jste třeba, že celý index seznamu (všechny indexované stránky) zabírá pouze 200 GB? Čekal jsem kdovíjaké terabajty a ono tohle. Průměrná velikost jedné stránky je zhruba 4 kB (parser odstraní vše nepotřebné, uchovává se pouze text), průměrné stáří dokumentů pak 8 dní. Největším problémem podle slov přednášejícího není velikost, ale zařazení do databáze a následné získání relevantních výsledků.

Padla také myšlenka replikace obsahu do druhého datacentra pro snížení možnosti výpadků, o které Ivo Lukačovič už dlouho psal na svém blogu. Jak ale pan Škrob poznamenal, zrovna včera jim vypadly obě serverovny najednou a tak asi bude potřeba toto řešení ještě trochu domyslet. Zarazil mě také fakt, že Seznam aktualizuje výsledky pouze jednou za den, takže drvá poměrně dlouho než se zaindexuje nový článek - Google je v tomhle ohledu mnohem pružnější a nové stránky ve výsledcích zobrazí v řádu minut po vytvoření. I Seznam ale prý něco s pomocí fresh indexů chystá, není to momentálně ale prioritní cíl.

Můj další dotaz směřoval na podezřelé dobré výsledky webů na doméně blog.cz ve vyhledávání - obsah těchto blogů je v naprosté většině případu prachmizerný, přesto často obsadí první příčky před renomovanými weby. Jelikož tuto službu provozuje Jyxo, které dříve do Seznamu dodávalo právě vyhledání, čekal bych nějakou "nepsanou smlouvu" - prý ale nic takového není. No, i kdyby bylo, asi by to nikdo veřejně nepřiznal. :) To je tedy několik postřehů z jedné z nejužitečnějších přednášek, které jsem na VŠE absolvoval. Na závěr ještě zástupce Seznamu vybral tři studenty, kteří měli nejvíce zajímavých otázek a daroval jim tašku s několika dárky. Mezi nimi jsem byl i já a tak jsem dostal různé reklamní předměty, tričko, nabídku pracovních pozic ve firmě, klíčenku a pár dalších drobností...

Přednášku si v PDF můžete stáhnout zde, k dispozici je i video z prezentace na MUNI (269 MB).
02.12.2007 | 20:58 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Pracující vysokoškolák? Ne tak zhurta

I put all my genius into my life; I put only my talent into my works.

Oscar Wilde


Poslední dobou jsem několikrát narazil na problém práce při studiu vysoké školy. S postupujícími semestry stále častěji potkávám lidi, kteří si ke studiu nabalili ještě nějaké to zaměstnání. To je při alespoň trošku vážném přístupu ke studiu docela ošemetná záležitost: pokud to myslíte s prací vážně, čeká vás přinejmenším poloviční úvazek, tudíž zhruba 20 hodin týdně. Taková časová zátěž pak lze pouze poměrně obtížně skloubit dohromady s předem daným rozvrhem, a tak se musí alespoň jedna činnost trošku ošidit. A samozřejmě je to mnohem častěji právě škola.


V posledních letech je alespoň na VŠE trendem spojovat studenty do týmů po čtyřech i více členech a následně jim zadávat společnou práci. I přesto, že naprostá většina studentů tuto strategii nemá zrovna v lásce. Argumenty školy jsou ale neúprosné a člověk s tím stejně nic neudělá, na druhou stranu se může přiučit trochu spolupráci ve skupině a vzájemnou komunikaci. Problém ovšem nastává, když do takového týmu dostanete právě onoho horlivého mladého zaměstnance, který do školy téměř nechodí a na odvedené práci se to musí logicky projevit.

Proč ale takto mladí lidé ve svých dvaceti nebo jednadvaceti letech tolik pospíchají se zaměstnáním? Samozřejmě, hlavním argumentem jsou relativně zajímavé peníze, na který si může takový študák v nějaké firmě přijít. Nějaká ta praxe se asi také hodí, v životopisu se to dá uplatnit a při vyhledávání trvalého zaměstnání pak takový člověk asi dostane přednost před absolventem bez praxe (kolikrát se ale jedná o nudnou manuální práci, která vám nic nedává). Jsou tady ale i zápory, které si podle mě hodně lidí neuvědomuje a zbytečně brzo tlačí na pilu.

Je třeba vzít v úvahu, že pracovat budete dalších 40, možná 50 let. To se mi jeví jako dostatečně dlouhá doba na to, aby si člověk užil posledních pár let studentského života a relativní nezávislosti. Pokud daná osoba není workholikem a práce pro něj není odpočinkem, přijde mi vyhledávání časově náročnějšího zaměstnání v tomto věku zcela zbytečné. Z praktické zkušenosti mohu říct, že takoví lidé začnou pomalu ztrácet své bývalé kamarády, protože si místo setkání s nimi radši zajdou do kanceláře, pracují doma na nějakém projektu nebo odjedou kamsi na školení.

Zvlášť u mého studijního oboru je tento jev více než patrný. Mnoho studentů zanechá studia (nebo je vyrazí), protože jednoduše začnou pracovat a škola už je pak pouze jakousi nezábavnou přítěží. Samozřejmě, když dostanete nějakou mimořádnou nabídku a jste si jisti, že vám ono vzdělání nebude chybět, je asi nerozumné takovou šanci zahodit a práci odmítnout. Podle toho co jsem ale tak slyšel a četl na univerzitním fóru VŠE však takovou práci dostanete opravdu málo jedinců. Vždyť i nějakou tou lepší brigádou (nedávno jsem viděl telemarketing za 150 Kč na hodinu), případně další činností, kterou ovládáte, se dají vydělat peníze, které každý z nás potřebuje. Spíchnout nějaký ten web dneska dokáže skoro každý student informatiky, napsat nebo přeložit článek také není až takový problém, jde jenom o to najít nějakou příležitost.

Můj názor je tedy takový, že dokavaď člověk může, měl by si ono studium užívat a ne si komplikovat život nonstop prací. Ve většině případů ty vydělané peníze nejsou až tak zajímavé a vy máte celý život na vaše budoucí zaměstnání. Já jsem v poslední době také dostal několik nabídek práce, ale bez delšího hloubání jsem je odmítnul. Možná ke konci studia, kdy už člověk má pouze pár předmětů, nastane ten ideální čas hledat nějaký part-time job, ale zatím bych s tím rozhodně nespěchal. Co si o tomto myslíte vy?

01.12.2007 | 13:37 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Keine Strassenbahn, aneb chudáci turisti

Jakousi shodou náhod jsem se v noci na dnešek ocitl na Náměstí Republiky, kde mě zaujala jedna věc. Přestože se jedná o lokalitu téměř v samém centru města a nedávno otevřené nákupní centrum Palladium přidalo tomuto náměstí ještě mnohem víc na atraktivitě, něco mi tu nehrálo. Na tramvajových zastávkách v obou směrech totiž čekaly skupinky možná 50 i víc lidí, což je o půlnoci trošku nestandardní. Samozřejmě se z naprosté většiny jednalo o turisty. O pár okamžiků později už mi bylo všechno jasné: nad jízdním řádem stála malá nevýrazná cedulka v češtině, že tuto noc z důvodu výstavby Vánočních trhů žádné tramvaje nejezdí.

Dopravní podnik se očividně příliš nestresoval s nějakým překladem do angličtiny nebo zavedením náhradních autobusových linek, a tak tam prostě na tramvaj čekal celý dav lidí. Dal jsem tedy dohromady pár vět v angličtině a němčině a nebohým turistům celou věc oznámil, za což se mi dostalo velkých díků. Samozřejmě, že později určitě přišly další skupinky lidí, které neměly o této výluce tušení, ale s tím jsem jaksi už nemohl nic udělat, svůj dobrý skutek jsem si odbyl. Vtipné bylo i to, že na zastávce čekalo několik českých párů, které si oné nevýrazné cedulky také nevšimly - co potom chudák zahraniční návštěvník naší metropole...

28.11.2007 | 21:30 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

DI-524: Miluju svůj router


Pokus o přístup k administraci


Po výměně SMC Barricade za Ovislink 5460AP a následné výměně Ovislinku za D-Link DI-524 moje problémy s routery pokračují. Tentokrát se sice nejedná o nic fatálního, víceméně všechno potřebné funguje tak jak má, ale přesto: při pokusu o přístup do administrace routeru a snaze přenastavit několik drobností na vás ona kouzelná krabička vyplivne ledově stručné "busy" a dál se s vámi nebaví. Restart zařízení pomůže asi tak na 2 minuty, pak se celá situace opakuje. Také pokus o připojení jakéhokoliv WiFi zařízení někdy trvá až nepříjemně dlouho, často s negativním výsledkem. Tak aspoň že v tom nejsem sám. Znáte nějaký bezdrátový router, s kterým jste ještě nikdy neměly problémy?

28.11.2007 | 17:58 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Přednášky odborníků: Pavel Trousil, CHIP

Blížící se závěr zimního semestru se nám VŠE rozhodla zpříjemnit několika zvanými přednáškami, které by pravděpodobně měly přimět přijít do školy i ty studenty, kteří považují návštěvu běžných hodin za zbytečnou. Postupem času si většina vysokoškoláků uvědomí, že navštěvovat určité přednášky je prostě zbytečné a samostudiem ve stejné délce se toho mohou naučit mnohem víc (otázkou je pak prinucení se k onomu studiu, to už je ale věc jiná :)). V rámci dvou informatických předmětů mě v následujících týdnech čeká několik relativně zajímavých hodin, které budou místo běžných vyučujících vést hosté z poměrně prestižních firem.

Dnešní první přednáška měla téma Současnost a budoucnost výpočetní techniky a přednášel ji Pavel Trousil, zástupce šéfredaktora známého IT časopisu Chip a zároveň vedoucí testovací laboratoře tohoto magazínu. Bývalý student VŠE mě však svojí prezentací příliš nezaujal: poměrně monotónním a znuděným hlasem odvyprávěný výklad nepřinesl mnoho zajímavých údajů. Jednalo se spíše o shrnutí, které by možná ocenily lidé začínající s počítači, ne však banda informatiků, kteří se v kompjůtrech hrabou od rána do večera. Když jsem se během prvních 45 minut kromě několika osobních postřehů z testování hardwarových novinek nedozvěděl nic nového, tiše jsem se sebral a odešel domů dělat něco užitečnějšího. Od člověka s dlouholetou zkušeností v podobné pozici jsem zkrátka čekal trochu víc (resp. nám bylo tvrzeno že se bude jednat o něco mimořádného), na druhou stranu přednášet zadarmo na jakési vysoké škole by ve mě asi také velké nadšení zrovna nevzbudilo. Příští přednášky tak snad budou o něco zajímavější, čeká nás prezentace zaměstnanců společností Seznam.cz, CISCO a několika dalších...

24.11.2007 | 23:33 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

(Dočasně) Nesnáším Windows Vista...

Po dnešku u mě dostává pojem frustrace z operačního systému zcela nový rozměr. Když totiž člověk stráví téměř celý den promrzlý na střeše instalovaním antén pro bezdrátové WiFi připojení, taháním kabelů, vrtáním děr, nastavováním opakovačů a přístupových bodů a na konci prostě zjistí, že to celé nejede, má chuť s něčím pořádně třísknout a na všechno se vykašlat. Po dlouhých hodinách hraní si s všemožným nastavením, instalováním nového firmware a ovladačů, zkoušením tří různých přístupových bodů a pročítáním desítek diskuzí na internetu ve snaze najít řešení tohoto problému je řešení až překvapivě jednoduché: Windows Vista.

Mám tady totiž 3 notebooky, z nichž dva běží na Windows XP a vše bezproblémově funguje. V momentě, kdy se zapne onen třetí s pokrokovým virem Vista, dochází k totálnímu kolapsu celé sítě, všechno zamrzá, odpujuje se a pomáhá jenom tvrdý restart vypojením od proudu (což je v případě umístění na střeše řekněme mírně nekomfortní záležitost). Prostě snaha o připojení Vist nejenže nevede k žádnému výsledku, nýbrž zaručeně způsobí zrušení i všeho funkčního. Stovky uživatelů s podobnými problémy v nejrůznějších diskuzních forech a 32 článků o potenciálních chybách wifi připojení Windows Vista přímo na webu Microsoftu jsou dostatečným důkazem toho, že tenhle operační systém má do perfektní použitelnosti a uživatelské přívětivosti hodně daleko...

23.11.2007 | 11:00 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Večerní pohoda s The Simpsons

Lidská lenost nezná mezí. Zatímco ještě nedávno jsem před spaním dělal něco alespoň trochu užitečného jako čtení knih (někdy dokonce i školních skript!), postupem doby jsem se omezil na čtení novin a v posledních dnech můj úpadek dokonal přesun k sledování starších epizod The Simpsons na notebooku. Je to totiž nesmírně pohodlné, notebook bez jakýchkoliv kabelů prostě položíte na sebe, přes bezdrátové wifi připojení za několik minut stáhnete nějakou epizodu Simpsonů a pak už se jenom dvacet minut bavíte. Po zaklapnutí víka notebooku většinou do několika minut spím, což se mi hlavně při pročítání kapitol ekonomie zrovna nestávalo. :) Ke stažení nejčastěji používám podivnou českou službu Uloz.to, kde jsou téměr všechny epizody tohoto seriály a ještě mnohem víc. Legalitu tohoto serveru zatím očividně nikdo neřeší, rychlost stahování je také bezproblémová a navíc nemusíte čekat jako třeba u Rapidshare.

eXTReMe Tracker