CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 1
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
12.06.2007 | 17:15 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Nepříjemné trable s WiFi routerem

Již přibližně měsíce jsem vlastníkem routeru Ovislink WT 2000R. Tuhle značku jsem vždycky považoval za docela solidní, kvalitní a funkční. Stejnou skutečnost mi tvrdili známí, kteří do bezdrátových sítí tak trochu dělají. Všechno špatně. Router od Ovislinku je sice papírově pěkným kouskem, ale skutečnost je tradičně někde jinde.

Od podpory rychlosti až 125 Mb/s díky jakési akceleraci jsem si nesliboval vůbec nic. I přesto jsem ale v Mironetu (do Alzasoftu po posledních zkušenostech už nelezu) koupil speciální WiFi kartu taktéž od Ovislinku, která má být určená speciálně pro tento model a onu dvojnásobnou rychlost. Žádné stomegabitové hody se pochopitelně nekonaly. Dokonce jsem byl rád, že se spojení vůbec navázalo - a to na vzdálenost přibližně 20 metrů za téměř přímé viditelnosti. Jak tedy píšu, spojení se navázalo - ale jaksi nedrželo, padalo a velice často se nechtělo znova spojit. To není to pravé ořechové od speciální, dražší síťové karty, kterou si koupíte s pocitem, že těch pár korun navíc bude dobře investováno.

Strávil jsem tedy několik dní až týdnů hledáním příčiny. Logicky mě napadl slabý signál. To jsem vyřešil zakoupením nové, větší 5 dB anténky. Žádná velká změna se ale nekonala, spojení pořád vypadávalo. Jediný rozdíl byl asi v tom, že nyní moji síť viděli všichni sousedé kolem dokola (a nejednou se k ní zkoušeli připojit či dokonce cracknout WPA heslo). To už jsem byl celkem rozladěný, síŤ pořád padala a pracovat se na tom nedalo. Na webu výrobce žádný nový firmware nebyl, takže ani tudy cesta nevedla.Nutno podotknout, že počítače připojené k routeru kabelem šlapaly jako hodinky, bez nejmenších problémů. Ale bezdrátový router si nekupujete kvůli kabelům...

Vydal jsem se tedy onu super rychlou síťovou kartu od Ovislinku reklamovat. Přestože byla ve stoprocentním stavu, téměř nepoužitá a nedávno koupená, obtloustlý mladík na reklamačním oddělení mi sdělil, že to musí poslat výrobci na reklamaci. Nějakou náhradní mi samozřejmě nedali, i když se tím na svém webu docela mohutně chvástají. Musel jsem si tedy za nějakých 6 stovek koupit síťovku další, tentokrát radši od jiného výrobce. Vybral jsem Asus, jehož routery jsou docela kvalitní. Po příchodu domu jsem zjistil, že WiFi karty od tohoto výrobce už tak kvalitní nejsou. Naprosto otřesný (ale opravdu hodně moc) software pro konfiguraci připojení, který byl napsán asi nějakým šikmookým studentíkem po večerech samozřejmě nejde odinstalovat bez smazání ovladačů ke kartě, takže ho prostě musíte používat. Když jsem pochopil neuvěřitelně dementní systém celé aplikace, nastavil zabezpečení, IP adresy a všechno kolem, myslel jsem že mám vyhráno....


Kdepak. To samé. Do puntíku stejné problémy jako s předchozí WiFi kartou, nemožnost připojování, pomalá rychlost atd atd. Asi si dovedete představit jak se člověk cítí po takovémto manévrování, když ona výměna nepřinese žádný výsledek. Ping na Seznam mám normálně kolem 6 ms, s onou kartou to bylo vzduchem přibližně 50 ms. Napadla mě ale jedna věc, která mi mírně řečeno vyrazila dech: vypnul jsem jakékoliv kódování a router nastavil do režimu, kdy dovolí připojení komukoliv. A děly se věci: ping opět na šesti milisekundách, okamžité připojení a plná rychlost stahování. Nechápu. Problém byl tedy v routeru a jeho způsobu šifrování dat, což potvrdilo několik vlastníků stejného modelu na stránkách CzechComputeru. Pohled do logu odhalil stovky hlášek "Disassociated: WPA retry failed", které po vypnutí ochrany prostě zmizely.

Neváhal jsem tedy ani minutu a router taky zabalil do původní krabice a šel ho opět reklamovat. Jelikož už jsem byl trošku naštvaný (nejen z toho vedra venku), uhádal jsem okamžitou výměnu za jiné zboží nebo vrácení peněz, i když se pánové na reklamacích dost cukali a chtěli to opět někam posílat. Za vrácené peníze jsem obratem vybral další bezdrátovou krabičku: rozmýšlel jsem se mezi SMC WBR 14-G2 a D-Linkem DI-524. Obě dvě zařízení patří mezi ty levnější a nabízejí spíše základní funkce, ale pro moje použití bohatě stačí - na 100 a více megabitové přenosy vzduchem stejně nevěřím, takže nemělo cenu investovat několik tisíc do dražších modelů. Nakonec jsem vybral onen D-Link, protože SMC je podle několika diskuzí a komentářů snad ještě horší než Ovislink, všemožně zamrzává a náhodně padá. Doma už následovala rychlá instalace (stejně dementní wizard jako u Asusu jsem tentokrát kompletně přeskočil a všechno nastavil radši ručně), jeden telefonát na technickou podporu UPC se žádostí o změnu MAC adresy a všechno konečně frčí. Po třech letech tak mám novou IP adresu a již asi čtvrtý router. Nevím proč, ale ping na Seznam je se zapnutým WPA stále dost vysoký, ale to už je detail, hlavně že to běží...

11.06.2007 | 13:35 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

2 nové patche: Tiberium Wars 1.05 a Supreme Commander 1.3254

Tento víkend přinesl kromě jiného dva zajímavé patche pro dvě populární scifi real-time strategie. První se týká hry Supreme Commander od společnosti THQ - nový patch 1.3254 tradičně opravuje poměrně velké množství bugů a hlavně mění vlastnosti jednotlivých jednotek, takže například při multiplayeru to teď bude mnohem vyrovnanější. Patch by se vám měl automaticky stáhnout skrze autoupdater přímo ve hře, můžete ale využít i manuálního downloadu z mirrorů na FileFront, Filenuts, GH, The Patches Scrolls, nebo Strategy Informer.

Druhým, neméně populárním titulem který se dočkal již páté aktualizace je
Command & Conquer 3: Tiberium Wars. Tenhle patch 1.05 mění víceméně to samé jako ten předchozí, navíc ale přidává 4 nové mapy pro multiplayer a opravuje pár bezpečnostních chybek. Stejně jako v případě Supreme Commandera se patch stáhne sám, můžete ale opět využít ručního downloadu třeba z oficiálního webu hry.

03.06.2007 | 10:40 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Černá kniha (Black book / Zwartboek)

Tento čtvrtek se i do českých kin dostal Holandský film Černá kniha, známější spíše jako Black Book. Jedná se o velice zajímavé dílo - náklady na produkci je to nejdražší film v historii Nizozemí, na výrobě se spolupodílelo několik dalších národů a konečně je také na co koukat. Black book je válečným filmem zasazeným do konce druhé světové války, těsně před pádem Německa. Mladá dívka Rachel v podání výtečné Carice van Houten názorně ukazuje hrůzy války - ať už strádáním nebo naprostým odevzdáním ve prospěch světlejších zítřků. Black book je plný erotických scén, často poměrně nechutných, ale na druhou stranu naprosto skutečných a uvěřitelných - v téhle době to asi tak prostě chodilo. Film může směle konkurovat nejdražším Hollywoodským trhákům a v lecčems je i předčí. Spojitostí s problematikou Židou mi připomněl jiné výborné dílo, Schindlerův seznam, ke kterému nemá kvalitativně až tak daleko. Černou knihu byste měli vidět, jedná se o kvalitně odvedenou práci se zajímavým příběhem a názorným zobrazením krutostí a nespravedlností válečných sporů. 8.0/10.


Thriller / Válečný 
Nizozemí / Belgie / Německo / Velká Británie, 2006, 145 min


Režie: Paul Verhoeven I

Hrají: Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Christian Berkel


Děj filmu je zasazený do let 1944–1945 a vypráví příběh židovské dívky Rachel, jež se ukrývá v okupovaném Holandsku. Potom, co je svědkem masakru celé své rodiny, se připojí k domácímu hnutí odboje. Dostane za úkol napojit se na velitelství gestapa tím, že svede šarmantního německého kapitána. Verhoeven staví svůj film jako velkolepou akční podívanou, na kterou ale zároveň pohlíží s ironickým odstupem. Scénář filmu vychází ze skutečných událostí a staví na hlavní ženské hrdince, která ve filmu představuje jediný záchytný bod. Film totiž dobu i hrdiny popisuje v neustálé ambivalenci. Pohrává si s tradičním pohledem na odboj i nacisty, jejichž zažité obrazy často převrací.


Černá kniha je válečný thriller, který byl inspirován skutečnými událostmi. Gerardu Soetemanovi a režiséru Paulu Verhoevenovi trvalo přes dvacet let než se jim podařilo dokončit scénář k tomuto filmu, s nímž se Verhoeven vrací do Holandska. Hlavní postavy této evropské koprodukce ztvárnili Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman, Halina Reijn, Christian Berkel a Waldemar Kabus. Dále v něm také hrají Michiel Huisman, Derek De Lint, Peter Blok, Dolf de Vries a Diana Dobbelman a další. Ve filmu se mluví převážně holandsky, ale též německy, anglicky a hebrejsky. Rozpočet filmu je 17 miliónů Euro. Film se natáčel v Haagu, Giethoornu, Biesboschu, v Berlíně a Izraeli.


03.06.2007 | 00:27 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Panoramio, další fajn web

Před časem jsem tady psal o jednom zajímavém webu, na který celkem rád chodím. Jelikož jsem se zmínil o tom že podobných webů na kterých se pravidelně zastavuji mám více, a několik čtenářů mě pořádalo o zveřejnění těchto stránek, dávám vám další zajímavý tip na návštěvu. Jedná se o stránku Panoramio.com, která spojilo dohromady úžasný nápad a výborné technické provedení. O co ve zkratce jde? Jedná se víceméně o atlas světa s fotografieme z téměř všech turisticky atraktivních míst na naší planetě. Ve spolupráci s Google Maps si zobrazíte mapu světadílu, státu nebo třeba města a pak už se pouze kocháte.

V prohlížecím módu máte na pravé straně obrazovku mapu a na levo náhledy fotografií. Obojí je vzájemně propojeno - na mapě jsou vyznačeny body, kde byla fotografie pořízena a po najetí na tuto značku se vám zvýrazní fotka v levé straně. Nechybí ani největší magnety Prahy a dalších českých míst, ale jedná se o poměrně nový web, takže neočekávejte tisíce fotografií z každého koutku naší metropole. Většina západního světa je ale pokryta více než dobře. Rozhraní Panoramia je převedeno kompletně do češtiny stejně jako do mnoha ostatních jazyků. Po registraci můžete přidávat fotky i vy (2 GB na hlavu), označovat si oblíbená místa a jinak používat tento zajímavý systém.

O něco podobného se pokoušel poměrně nedávno i Flickr, ale Panoramio mi přijde poněkud propracovanější. Nechybí ani umělecké fotografie od profesionálů z celého světa. Celá aplikace je zajímavé také tím, že ji předevčírem koupil Google, který miliony fotografií velice pravděpodobně využije na rozšíření unikátníhi systému Google Streetview (součást Google Maps, u nás nedostupné) i mimo Spojené státy, kde byla služba nedávno spuštěna. I love Web 2.0.
31.05.2007 | 18:35 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

EA oznamují Need for Speed ProStreet

Vážně jste si mysleli že série Need For Speed může někdy skončit? To by ale nesměla pocházet od Electronic Arts, mistrů vydávání desítek více než podobných her s minimálními úpravami hezky za plnou cenu. Dnes ráno totiž vydali tiskovku, podle které se chystá další pokračování: Need for Speed ProStreet. Nemá cenu zabývat se komerčním balastem, všichni víme že nic moc nového se asi čekat nedá, a tak se radši podívejte na první krátký trailer. Graficky to vypadá opravdu nádherně, bohužel takovýchto detailů se asi dočkají pouze hráči na konzolích...
30.05.2007 | 22:01 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Čeští piráti jedou - Roming na internetu

Po přečtení této zprávy by si asi někdo myslel, že podobná věc se může stát jenom v Rusku či v nějaké podobné zemi. Tam je i přes všemožné snahy o snížení pirátství míra vypálených filmů a softwaru v porovnání k legálnímu obsahu stále poměrně dominantní a nejnovější hollywoodské trháky si můžete ve stánku v každém druhém podchodu koupit za pár rublů. Kamarád z Moskvy mi dokonce vyprávěl o zkušenosti, kdy zašel do jednoho z podobných obchodů a jen tak na zkoušku chtěl určitý nový film - tamější filmoví piráti ho však neměli. Onoho kamaráda ale požádali, že jestli chvilku počká, měli by mu ho za chvíli sehnat. Přibližně po 10 minutách prý ze zadní části prodejny přišel prodavač s ještě teplým DVDčkem s originálním potiskem v profesionálním obalu a za směšnou cenu mu film prodali.


U nás se pirátství do takovýchto extrémů zatím nedostalo, to co se povedlo nyní je ale také poměrně neobvyklé. Několik dní před oficiální premiérou českého filmu Roming v hlavní roli s Bolkem Polívkou se totiž na internet dostala kopie tohoto filmu o velikosti běžného CD. A ne, nejedná se o nějaký nekvalitní záznam natočený mobilem na předpremiéře, ale o vysoce kvalitní dvd / vhs screener bez nejmenších obrazových vad, ochranných log nebo timerů. Prostě čistá práce. Zdroj této nahrávky je poměrně jasný, někdo ho s největší pravděpodobností ukradl z produkce, převedl do Xvidu a následně publikoval na internetu. Neplatící diváci si tak paradoxně mohou užít film dříve než nedočkaví návštěvníci kina, a to hezky v pohodlí domova. Už se těším až se toho chytí Nova. :)


21.05.2007 | 13:41 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

5 rozdílů Starcraftu 2 oproti Warcraftu 3

Vlna nadšení z ohlášení nového dílu legendárního Starcraftu nebere konce, na internetu se objevují obsáhlé diskuze, rozhovory s vývojáři a další materiály. Poměrně obsáhlý rozhovor se známým vývojářem Blizzardu Rob Pardoem vydal také GameSpot. Toto interview naznačuje poměrně dost o změnách Starcraftu 2 oproti předchozím titulům společnosti, a tak se nabízí určité srovnání s asi nejbližším Warcraftem 3. Z rozhovoru vyplynulo pět následujících odlišností:


1. Kvalita x Kvantita


Na rozdíl od Warcraftu kde hráč operuje s relativně malým množstvím jednotek, které mají vlastní specializace a zvláštní schopnosti bude StarCraft 2 více masovou hrou. Hráč bude ovládat mnohem větší skupiny a hlavní silou bude jejich množství, ne nějaké zvláštní schopnosti. Nebude tak potřeba micromanagementu hlavních hrdinů a detailního kontrolování všech jednotek.2. Zaměření na ekonomiku


Velký podíl na možném vítězství ve Starcraftu 2 bude mít úspěšná ekonomika. To znamená mnohem více různých vylepšování, upgradů, rozšiřování vaší produkce a tak dále.


3. Rushováním za vítězstvím


Zatímco ve W3 bylo po mapě rozmístěno vždy několik neutrálních postav, Starcraft nic takového praktikovat nebude a bude hráče motivovat k co nejrychlejšímu útoku na soupeře. Již tak poměrně krátké duely ve W3 se tak dost možná ještě zkrátí, absence creepování ale může celkem chybět. 


4. You're a looser, I'm the king!


Rob Pardo slibuje poměrně zajímavý jev - rozdíl mezi začátečníkem a zkušeným harcovníkem bude prý mnohonásobně viditelnější než ve Warcraftu, kde tento rozdíl nebyl až tak znatelný. Hardcore hráči tak prý budou moci svého jenom o něco slabšího soupeře naprosto rozdrtit v rekordně krátkém čase díky jejich bohatším zkušenostem a pokročilejším taktikám.


5. Terén dělá divy


Posledním znatelným rozdílem, který jsem vypozoroval z článku, je zvýšený vliv herního prostředí. Starcraft 2 prý nabídne mnohem pestřejší terén včetně všemožných skal a výškových rozdílů, které budou mít znatelný vliv na výsledek bitvy. Díky terénní výhodě bude možné i se slabším armádou porazit silnějšího soupeře. Z vyšších míst budete mít také například větší dohled (fog of war). 


20.05.2007 | 02:11 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Blizzard ohlašuje StarCraft 2

Pořádnou vlnu pozdvižení dnes rozvířil Blizzard. Na konferenci Blizzard Worldwide Invitational v korejském Soulu totiž oficiálně oznámil to, o čem se již dlouho mezi herní komunitou spekulovalo: začátek prací na hře StarCraft 2. Není třeba mluvit o této fenomenální real-time strategii, která stále zabírá nenahraditelné místo na většině LAN turnajů i multiplayerových serverech. Taková zpráva se samozřejmě neobejde bez oficiální tiskové zprávy a již tradičně našlápnuté homepage s několika výbornými trailery.


 


Opět se tedy můžete těšit na tři rasy Protoss, Terran, a Zerg, opět se můžete těšit na staré známé jednotky v novém grafickém kabátu, stejně tak jako na zcela nové postavičky a vybalancovanou herní kampaň. Chybět nemůže samozřejmě ani multiplayer přes novou verzi Battle.netu a map editor pro vytváření vlastních herních lokací. Hra je vyvíjena pro Windows a Mac, další detaily jako systémové nároky nebo retail cena budou ohlášeny v následujících měsících. Tohle je Blizzard tak jak ho známe a já jsem si docela jistý, že StarCraft 2 nás rozhodně nezklame...


12.05.2007 | 19:17 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

První konkrétní detaily o GTA 4

Britský herní časopis Official Xbox Magazine v novém čísle přinesl několik "zaručených" informací o novém pokračování skvělé série Grand Theft Auto 4. Redaktorům tohoto magazíno bylo údajně zapůjčeno novinářské demo, z kterého se dalo vyvodit následující. Asi si asi po dlouhé době zase zahraju nějakou tu oflajnovku...


  • GTA 4 je podle Xbox Magazine hotovo z 66 procent.
  • Opět by mělo být přítomno manuální zamřování při střílení.
  • Hlavní postava Niko bude moci lézt po různých žebřících a budovách, takže se některé mise budou odehrávat například na střeše mrakodrapu a vy budete moci scházovat nepřátele dolu
  • Autoři plánují možnost pouličních pěstních rvaček, které mají vypadt údajně mnohem reálněji a mají být také mnohem více propracované.
  • Nebude samozřejmě chybět množství rádií, které si můžete naladit. Jedno z nich se má prý specializovat na "východoevropskou" hudbu. Že bysme si poslechli Helenku i v GTA?
  • Rockstar plánuje do GTA 4 přidat možnost změny pohledu kamery při jízdě v autech, zatím je to prý ale stále spíše návrh než realita. 
  • Po obsenci ve trojce se můžeme znova těšit na lodě a další vodní stroje.
  • Přítomnost studia Rockstaru přímo v New Yorku, podle kterého bude celá hra motivována údajně přinese zcela novou úroveň detailů a podrobností přesně podle reality.
  • Herní svět má být opět o něco větší než jakékoliv předchozí město v GTA
  • Ve hře se mají oběvit nové, víceméně "fun" zbraně, které budou ve hře spíše pro pobavení. 

26.04.2007 | 23:33 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Medal of Honor: Airborne již v srpnu

Electronic Arts moc dobře vědí jak z hráčů vyždímat obrovské množství peněz s minimálními výdaji z jejich strany. Svědčí o tom nejenom desítky datadisků pro The Sims, ale třeba také velice populární série Medal of Honor. Dnes řekl bych již legenda žánru přichází s novým pokračováním nazvaným Medal of Honor: Airborne. Když kouknete na trailer o pár řádků níž, zjistíte že je to pořád ten starý dobrý Medal který baví hlavně výbornou (poněkud přeskriptovanou) hratelností a dobrým příběhem. Došlo samozřejmě na několik nových prvků a lepší grafiku, ale změny to nejsou nijak zásadní. Podle prvních insider informací by hra měla vyjít 28.srpna, není to ale ještě oficiální termín. Budeme se těšit...
eXTReMe Tracker