CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
20.11.2007 | 01:01 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Call of Duty 4 dohráno, bezprostřední dojmy

Po dlouhých letech jsem si zase nainstaloval nějakou tu novou hru a pustil se do singleplayerové kampaně. Na hraní všech nových titulů už tak nějak nemám čas (respektive chuť a také hardware). Call of Duty 4 však zaujalo čestné místo výjimky, která si zaslouží vyzkoušet - vždyť o téhle hře se básnilo dlouhé měsíce a vedle Crysis je to asi největší pecka letošního podzimu. Počáteční předpoklady nebyly úplně pozitivní, z přesunu od druhé světové k jakési budoucnosti jsem nadšený moc nebyl. Válka je prostě válka s historickými fakty, v budoucnu si autoři mohou vymyslet naprosto cokoliv.


Nakonec se to ale ukázalo jako neopodstatněné - CoD 4 je víceméně pořád tou stejnou hrou, kterou Infinity Wards vydali před dvěma roky, akorát v trošku modernějším kabátku. Stále se jedná o přeskriptovanou střílečku, kde máte nulovou možnost volby postupu a jdete tak prostě pořád dopředu, přímo za nosem. Co naplat, že s vámi běhá povětšinou skupinka nejbližších spolubojovníků - jejich hlavně jsou buď řádně zanesené a nebo jednoduše neumí mířit. Jejich spoluúčast vám tak bude spíše na obtíž, když se vám kolikrát nějaký ten nadřízený plukoník připlete do cesty a vy ho nechtěně poškádlíte kulkou do hýždí.

Trend započatý pravděpodobně titulem Medal of Honor pokračuje: několikrát jsem narazil na moment, kdy překročením určité neviditelné hranice spustíte nové přívaly nepřítel. Poněkud horší byl moment, kdy jsem stejným neviditelným checkpointem všechny nepřátele vymazal. To už je trošku vyditelný bug - v jeden moment jste pod těžkou palbou a při dalším stisknutím spouště už je kolem ticho, všichni rudí nepřátelé se zázračně vytratili. Ony ukazatele pohozených granátů jsou také možná až příliš arkádové, ale bez nich by asi mnoho hráčů nadávalo na nečekaně zaraženou střepinu mezi zuby, která docela zaručeně působí virtuální smrt.


Z důvodu relativně vysokých papírových nároků jsem hru hrál na notebooku, který mám paradoxně výkonnější než klasické PC. Tyhle obavy se ale ukázaly jako zcela neopodstatněné, hra běhá parádně bez nejmenších problémů a pravděpodobně byste ji rozchodili i na mnohem méně výkonné sestavě. Grafické se jedná o opravdové orgie a to i bez všech grafických vychytávek nastavených na maximum. V tomto ohledu ale bylo Call of Duty vždy silným titulem, vytvoření realistické bojové atmosféry zvládají vývojáři na jedničku. Pokud máte nějaké lepší reproduktory, onen řev všech zbraní vyzní ještě mnohem lépe. Já jsem si tohle na vlastní kůži vyzkoušel: obraz na plátně 2x2 metry, datový projektor s wifi přenosem dat a pořádný externí zvuk k tomu. Svým sousedům se za dočasné narušení jejich klidu zpětně omlouvám.

Call of Duty 4 se snaží být hrou pestrou a rozmanitou, jak je to v tomto oboru jde. Těžko již dnes překvapíte nedočkavého hráče něčím zcela novým, neokoukaným, ale pár originálních momentů jsem během hraní zažil. Poněkud nudné bombardování a likvidace odporu z letadla, výborné odstřelování nepřátel na dálku v Černobylu (také jste si vzpoměnili na Stalkera?), zběsilý úprk na korbě náklaďáku a tak dále, bylo toho víc. Díky těmto "mezihrám" se hra vyhýbá nudnému stereotypu a přináší příjemnou změnu herního tempa.


Zabývat se drobnostmi jako je ovládání není třeba, to je zcela intuitivní a hráči FPS titulů ho nemusí ani studovat. Přes všechnu chválu má i tahle hra nějaké ty chybičky. Jako hlavní nedostatek bych viděl věc poměrně zásadní a to délku hry. Singleplayerovou kampaň jsem dohrál během pár večerů za nějakých 7 hodin, což mi přijde na novou plnohodnotnou hru zatraceně málo. Je pravda, že běžný hrací čas by se asi pohyboval spíše kolem 10 hodin, jenomže to byste museli řádně prozkoumávat každou místnost a zabíjet úplně všechny nepřátele. Mnohem snadnější je kolikrát prostě běžet a s vašimi oponenty se nezdržovat. Čas od času se samozřejmě dostanete do situace, kde utéct nelze a je třeba chlapíky v turbanech vyhladit do jednoho.

S tím souvisí obtížnost hry - pro zkušené hráče není příliš vysoká. Hru jsem hrál na druhou nejtěžší možnost ze čtyř a kromě finálních lokací jednotlivých aktů jsem neměl větší problémy. Pokud se naučíte efektivně střílet a využivat terénních výhod, bude pro vás většina míst spíše procházkou. Samozřejmě že když si stoupnete doprostřed bitevního pole s polovybitým zásobníkem, tak asi bude reloadovat více než je zdrávo. S obtížností také nepřímo souvisí hloupý zvyk nepřátel převzatý z minuých verzí hry, a to jakási smrtelná agonie, v které vás může hlaveň bojovníka za rozvrat světového míru značně poškádlit, přestože se již na první pohled válí mrtev na zemi. Čtyři z pěti válečných stratégů doporučují dvojtou dávku projektilu nebo přesně mířený zásah mezi zorničky.


Ve finále tak z CoD 4 budete mít veskrze pozitivní dojem umocněný rychlým spáde děje a pocitem přítomnosti na bitevním poli. Tahle hra si na realitu opravdu nehraje a arkádový mód otevřený jako bonus po dohrání je toho jenom důkazem. Pokud si chcete vyzkoušet realitu zelené uniformy, pokračujte v hraní American Army, jestli rádi taktizujete, uspokojí vás zase Brothers in Arm. I tak by si asi měl každý fanda videoher tenhle titul vyzkoušet, zklamáni určitě nebudete. 8.5/10.

10.11.2007 | 02:14 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Starší filmy: Smrtící bumerang (Sling Blade)

Čas od času se člověk ocitne v situaci, kdy je přesycen současnou filmovou produkcí a zatouží po něčem starším. Přesně to se mi stalo včera a celkem náhodou jsem se dostal k filmu Smrtící bumerang (v originále mnohem výstižnější "Sling Blade"). Drama z roku 1996 je velkou oslavou Billy Bob Thorntona, který zahrál hlavní roli a ještě stačil celý film zrežírovat. Sling Blade bych popsal jako zajímavou kombinaci Rain mana, Forest Gumpa a několika dalších podobných filmů. Dílo to je opravdu povedené, i když značně náročné na vkus diváka - Thornton dostal za scénář k filmu ocenění nejvyšší v podobě Oscara. Karlovy neustále se opakující hlášky jako "All right then", "I don't reckon" nebo prostě jenom velice specifické "Hmm" vás budou provázet celým filmem a přestože se v závěru stane to, co lze logicky očekávat, zůstanete asi jenom nepochopitelně zírat. Pokud vím tak tenhle film nikdy nebyl vysílán v televizi, což je při jeho stáří a kvalitě poměrně zarážející. Velice zajímavý příběh, který vás donutí se na chvíli zamyslet. 7.5/10


Drama / Thriller 
USA, 1996, 135 min (Director's cut: 148 min)


Režie: Billy Bob Thornton
Hrají: Billy Bob Thornton, Dwight Yoakam, J.T. Walsh, John Ritter, Robert Duvall, Lucas Black, Brent Briscoe, Mickey Jones, Jim Jarmusch


Svět byl pro něho příliš velký a spravedlnost měla úplně jiné rozměry. Bylo mu dvanáct, když zavraždil svou matku a jejího milence. Po sedmnácti letech má být propuštěn z psychiatrické léčebny. Protože je Karl retardovaný, léčení jeho chování nijak nemohlo změnit ani mu nemohlo pomoci. Při návratu do normálního života pomáhá Karlovi i ředitel sanatoria. Sežene mu práci u svého známého v dílně, kde si Karl najde kamaráda. Malý Frank žije sám s matkou a oba se stávají pro Karla jeho novou rodinou. Rodinou, které nikdo nesmí ubližovat. Ale surový milence Frankovy matky je nesnesitelně agresivní. Bude se historie opakovat?


08.11.2007 | 19:19 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Call.Of.Duty.4-Razor1911 - videorecenze

Během několika posledních dnů se na internetu nemluví o ničem jiném než Call of Duty 4, které bylo před dvěma dny uvedeno do prodeje v USA a zároveň vydáno pirátskou skupinou Razor1911, což umožnilo rozšíření hry po celém světě. Kdo stáhnul nebo nainstalovatl neuvěřitelných 6 gigabajtů dat, mohl být velice příjemně překvapen finálním výsledkem, který podle prvních trailerů nevypadal zrovna nějak slibně. První recenze ale chválou rozhodně nešetří a bodové hodnocení se většinou pohybuje kolem 9 bodů z 10. Na webu GameTrailers vyšla povedená videorecenze, která detailně popisuje celou hru, od bugů až po multiplayerové mody. Jestli stále nevíte, jestli Call of Duty 4 zkusit nebo ne, po zhlédnutí této recenze už asi budete mít jasno...


23.10.2007 | 18:36 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Nejprodávanější hry v půlce října

Další aktualizovaná verze žebříčku prodejnosti PC her v USA je tady, tentokrát pro týden končící 13.říjnem. Po dlouhé době došlo k větším přesunům, vedoucí pozici nově obsadil Half Life - Episode 2, následovanými dětskou Nancy Drew a datadiskem Mask of the Betrayer pro populární RPG Neverwinter Nights 2. Až na další pozice byly vytlačeni dosavadní lídři v podobě World of Warcraft a The Sims 2.

1. Half Life 2: Episode 2 The Orange Box - Valve/EA

2. Nancy Drew: Legend Of The Crystal Skull - Her Interactive

3. Neverwinter Nights 2: Mask Of The Betrayer - Atari

4. The Sims 2 Bon Voyage - Electronic Arts

5. Enemy Territory: Quake Wars - Activision

6. World Of Warcraft: Burning Crusade - Blizzard

7. World Of Warcraft - Blizzard

8. The Sims 2 Deluxe - Electronic Arts

9. World In Conflict - Sierra/Vivendi

10. World Of Warcraft: Battle Chest - Blizzard


23.10.2007 | 00:58 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Trade (2007)

Filmové hody posledních dnů ukončím krátkou poznámkou k americkému krimi filmu Trade. Ten si bere na paškál oblíbené téma únosu lidí, které již bylo ve filmohé historie mnohokrát ztvárněno (v poslední době třeba Muž v ohni). Německý režisér nás zanese do příhraničního Mexika, kde jsou únosy dětí na denním pořádku. To se dotkne také mladé holčičky a polské atraktivní turistky, která je unesena hned po příletu do země. Trade volně přechází mezi angličtinou, španělštinou a polštinou, takže je někdy poněkud obtížné porozumět. Film se snaží poukázat na reálný problém nelegálního prodeje lidí za účelem sexu a prostituce, což se mu opravdu daří a některé scény vás dost možná přivedou k slzám. Nevyhneme se ale ani několika chybám, mírně nelogickému scénáři a opět zbytečně dlouhé stopáži, která vede k mírně těžkopádnému finálnímu dojmu. 6.5/10


Drama / Krimi 
USA, 2007, 119 min


Režie: Marco Kreuzpaintner

Hrají: Kevin Kline, Kate del Castillo, Zack Ward


Třináctiletá Adriana je unesena obchodníky, kteří na lidském „zboží“ vydělávají milióny dolarů. Její sedm-náctiletý bratr Jorge se na vlastní pěst vydává po stopě únosců. Potká se s Rayem (Kevin Kline), texaským policajtem, kterého zločinci připravili o celou rodinu. Společně pronikají na nebezpečnou půdu sítě mezi-národních obchodníků se sexem mezi Mexikem a Spojenými státy. Proná-sledování Adrianiných únosců je vede ze španělské čtvrti Mexico City až na tajnou internetovou aukci se sexuálními otroky v Americe. Musí vyhrát závod s časem než bude Adriana prodána a navždy zmizí v nelítostném podsvětí. A to je místo, ze kterého se vrací jen málo obětí...


20.09.2007 | 13:06 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Nejprodávanější hry na začátku září

Nic moc nového, nadvláda The Sims 2 a World of Warcraft pokračuje i v týdnu končícím 8.zářím. Na slušné třetí místo se nám protlačil akorát Bioshock, ovšem setřást dlouhodobé krále prvních pozic se mu stejně nepodařilo...

1. The Sims 2 Bon Voyage - Electronic Arts

2. World Of Warcraft - Blizzard

3. Bioshock - 2K Games

4. Medieval II: Total War Kingdoms - Sega

5. World Of Warcraft: Burning Crusade - Blizzard

6. Guild Wars Eye Of The North- NCSoft

7. Age Of Mythology w/Titans - Microsoft

8. The Sims 2 Deluxe - Electronic Arts

9. Civilization IV: Beyond The Sword - 2K Games

10. StarCraft: Battle Chest - Blizzard


08.09.2007 | 12:07 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Need for Speed ProStreet - Organizations trailer

EA Sports trošku odtajnili ono tajemství, co nového vlastně nabídne další pokračování série Need for Speed: ProStreet. Touto novinkou je sedm jakýchsi závodních organizací, pod kterými budeme během své kariéry závodit. Každá z nich je zaměřená na jiný styl jízdy - drift, drag, speed atd. - a každá z nich se vyznačuje jiným stylem hudby, grafiky a vkusu. Zatímco všechny grafické elementy ukázané v traileru jsou opravdovou špičkou designerského světa a celé prostředí vypadá opravdu atraktivně, auta a závody samotné mi přijdou naprosto stejné jako v předchozích dílech. Celkový dojem z tohoto traileru je pak takový, že se v EA pokusili onu starou hru přebalit novým kabátem, který je ale velice průhledný a změn se ve skutečnosti provede pouze velice málo. Popravdě řečeno, asi málokdo čekal něco jiného...


05.09.2007 | 15:40 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

The Sims 2: Bon Voyage v obchodech


Electronic Arts chrlí ven jednu hru za druhou a kromě Medal of Honor: Airborne dnes v noci v Americe vydali také již šestý datadisk pro The Sims 2 s názvem Bon Voayge (u nás se bude prodávat jako Sims 2: Šťastnou cestu). Jak název napovídá, tohle rozšíření umožní vašim postavičkám cestovat po světě. Do hry bylo přidáno mnoho nových předmětů, speciálních pohybů a zvyků. Nově také přibývají třeba skryté lokace ukrývající vzácné předměty, které nemáte šanci jinak získat. Upřímně, nechápu jak někdo může stále tuhle hru hrát, mě Sims 2 bavili asi tak hodinu a pak mi to přišlo tak nějak o ničem. Asi nebude trvat dlouho, a tiskové oddělení EA tu bude s novou zprávou o dalším datadisku...

27.08.2007 | 18:10 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Ohlášeno datum vydání Call of Duty 4


Pánové z Infinity Ward a Activisionu během víkendu ohlásili finální datum vydání Call of Duty 4: Modern Warfare - tím je 5.listopad. Tohle pokráčování série, která původně vznikla jediná hra bez plánů na další díly, kompletně mění prosředí hry. Z druhé světové války se posouváme do současnosti. Po trojce, která PC hráče jaksi minula tak přichází další díl, který má opět ambice stát se velice populárním hlavně v multiplayerových kláních. Po prohlídnutí mnoha screenshotů a videí však mohu říct jediné: přijde mi to pořád stejné, akorát místo MP 40ky nebo britského Brena držíte v ruce trošku modernější bouchačku. Grafika je pořád stejná a herní princip jakbysmet, takže v CoD 4 vidím pouze snahu vytřískat opět trochu víc peněz. Pokud máte XboX 360, můžete zkusit své štěstí v zapsání se do otevřeného beta testu.
22.08.2007 | 13:30 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Take2 oznamují pokračování: MAFIA 2!


Take 2 dnes v noci konečně s velkou pompézností oficiálně oznámili druhé pokračování legendární a pravděpodobně nejlepší české hry Mafia s logickým názvem Mafia 2. Hra bude opět vyvíjena českými Illusion Softworks primárně pro Windows a pravděpodobně i další konzole. Přesné datum vydání zatím nebylo specifikováno, ale letos hru nečekejte. Spolu s tiskovou zprávou byla také spuštěna oficiální homepage s několika úžasnými screenshoty. Už se také těšíte na další úžasné příběhy Dona Salieriho (nebo jiného mafiána) a jeho gangu?

eXTReMe Tracker